Warszawski city break – czyli co można zwiedzić w Warszawie?

by Traveler

Byliście lub byłyście kiedyś w Warszawie? Tak? Nie? A może już nie pamiętacie? Nie szkodzi! 😉 Podpowiemy Wam, jak odbyć niezapomnianą wycieczkę. Przeciętny turysta potrafi wymienić 6 wizytówek Warszawy, ale my spróbujemy zobaczyć o wiele więcej! Gotowi? Przeczytajcie nasz przewodnik po Warszawie. Ruszamy!

 

Kilka pomysłów na zwiedzanie Warszawy – stolicy

Na początek koniecznie musicie odwiedzić Pałac Kultury i Nauki! Powstał w 1955 roku i jest najwyższym budynkiem w stolicy, ma aż 237 metrów. Kiedyś w tym miejscu, czyli przy placu Defilad 1, znajdowało się wiele kamienic, czynszówek, lokali usługowych, a nawet dworzec Główny (przed wojną Dworzec Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej). Związanych z nim jest wiele legend, np. legenda o podziemnych korytarzach, którymi podziemną koleją można dojechać do dzisiejszego Dworca Centralnego lub do Domu Partii.

Znajduje się w nim, to wiemy na pewno, aż 3288 pomieszczeń! Wszystkim gorąco polecamy wjazd na taras widokowy za 12 lub 20 zł (bilet ulgowy lub normalny). 30. piętro PKiN otwarte jest codziennie od 9:00 do 20:00, a w piątki i soboty dodatkowo od 20:00 do 23:30. Panorama Warszawy wygląda nieziemsko! Nie wierzycie? Sprawdźcie to sami!

 

Kolejnym punktem, którego nie mogłoby zabraknąć w naszym przewodniku po Warszawie, jest oczywiście Stare Miasto. Udamy się teraz w jego kierunku. Już przy ul. Nowy Świat, przywita was warszawska palma daktylowa – to nie żart, Warszawa ma swoją własną, całoroczną palmę! Projekt Joanny Rajkowskiej zagościł na rondzie gen. Charles’a de Gaulle’a w 2002 roku. Wykonano ją ze sztucznych materiałów, dzięki temu nie trzeba jej dodatkowo chronić przed naszym zmiennym klimatem. Palma zajęła miejsce warszawskiej choinki bożonarodzeniowej, przez co wzbudziła wiele kontrowersji. Dodatkowo mieszkańcy uważali, że koszty jej utrzymania są zbyt wysokie, ale jednak egzotyka zwyciężyła i palma zamieszkała u nas na dobre!

Przejdźmy dalej Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem – najbardziej reprezentacyjnymi warszawskimi ulicami. Czas na obiad? Znajdziemy tu restauracje włoskie, hiszpańskie, greckie, chińskie i oczywiście polskie. Idąc dalej, dotrzemy do Zamku Królewskiego, gdzie będziemy mogli doświadczyć najprawdziwszej podróży w czasie. Polecamy ekspozycje stałe, jak i wystawy czasowe. Podczas zwiedzania chętnie wybieraną „Trasą Zamkową” zwiedzimy m.in. Apartament Wielki, Dawną Izbę Poselską i Piwnice.

 

Następnie przenieśmy się na drugą stronę Wisły na stadion, czyli PGE Narodowy. Podczas zwiedzania trasą historyczną przejdziemy się tunelem Królaka i starym tunelem zawodniczym, które pamiętają jeszcze czasy Stadionu Dziesięciolecia i Jarmarku „Europa”! Dodatkowo zobaczymy tunel VIP, kopułę zabytkową, tablice upamiętniające oraz pomnik Kazimierza Górskiego.

 

Co można zwiedzić w Warszawie – najnowsze atrakcje

Po krótkim zwiedzaniu historycznej Warszawy przejdźmy do jej nowoczesnych atrakcji (PGE Narodowy – dziś ultranowoczesny obiekt, ale z fascynującą przeszłością – to świetny łącznik). Co można zwiedzić w Warszawie? W tej części przewodnika po stolicy polecamy odwiedziny w Centrum Nauki Kopernik, gdzie każde dziecko i każdy dorosły będzie się fantastycznie bawić! W Centrum zobaczymy 5 galerii, m. in. „Świat w ruchu”, różne laboratoria, w tym chemiczne czy fizyczne oraz Planetarium i Park Odkrywców.

Ostatnim punktem naszej wycieczki jest zlokalizowana przy Al. Jerozolimskich „Niewidzialna wystawa”. Cóż to takiego? Zwiedzanie rozpoczyna się od wejścia do całkowicie zaciemnionego pokoju. Naszymi przewodnikami są niewidomi, którzy czuwają nad bezpieczeństwem turystów. Dzięki tej instalacji osoby widzące mogą zmierzyć się z codziennością osób niewidomych lub słabowidzących. To wspaniałe przeżycie, dzięki któremu uczymy się odkrywać piękno świata dzięki zmysłom innym niż wzrok. Naprawdę warto spróbować!

Ciekawe artykuły