3 atrakcje Zakopanego poza Krupówkami

by Traveler

blankStolica Tatr, a nawet zimowa stolica Polski – tak zwykło się nazywać Zakopane. Niewielkie miasteczko, położone pod Giewontem, każdego roku – niezależnie od pory – ściąga setki tysięcy turystów.

Zimą, zwłaszcza podczas konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich, staje się prawdziwą mekką. Najpopularniejszą atrakcją są oczywiście Krupówki – najbardziej znany polski deptak.

Turyści, którzy ograniczają się do tego kilometrowego odcinka, wiele tracą. Zakopane ma bowiem znacznie więcej do zaoferowania!

 

1.      Wielka Krokiew

Skocznia narciarska, na której odbywają się prestiżowe zawody wspomnianego Pucharu Świata, to prawdziwa perła Zakopanego. Obiekt jest jedną z dwóch dużych skoczni w Polsce (druga to skocznia im. Adama Małysza w Wiśle-Malince). Rozmiar Wielkiej Krokwi wynosi HS140, a punkt konstrukcyjny – K125. Od 1989 roku obiekt nosi imię Stanisława Marusarza.

Choć poza konkursem niewiele się w tym miejscu dzieje, skocznię i tak warto odwiedzić. Sam jej projekt robi wrażenie i świetnie prezentuje się na pamiątkowych zdjęciach. Jeśli dopisze Ci szczęście, Wielką Krokiew możesz mieć pod samym nosem – w jej sąsiedztwie znajduje się bowiem wiele apartamentów w Zakopanem.

2.      Stary Kościółek

Stary Kościół to obiekt sakralny pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. O jego wartości dla miasta i całego regionu stanowi między innymi wiek. Jego najstarsza część powstała bowiem już w 1847 roku. Na uwagę zasługuje nie tylko typowa dla góralskiego stylu architektura, ale nawet sama orientacja budynku. Kościół nie jest bowiem ustawiony na linii wschód-zachód (typowo dla architektury sakralnej), ale podobnie jak sąsiednie chałupy –  z wejściem od południa. Stary Kościółek to pozycja obowiązkowa dla miłośników historii, folkloru i architektury drewnianej.

Warto zaznaczyć, że znajduje się przy nim Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie pochowano wielu znamienitych zakopiańczyków.

3.      Droga pod Reglami

Obrzeżami miasta biegnie malownicza Droga pod Reglami. To bodaj najlepsze miejsce na spacer w granicach Zakopanego. Ścieżka ciągnie się skrajem Tatrzańskiego Parku Narodowego, lecz jest całkowicie wolna od opłat.

Bez obaw można wybrać się tu na rowerze, z czworonogiem czy na nartach biegowych. Droga rozpoczyna się w zakopiańskich Kuźnicach, a kończy u wylotu Doliny Kościeliskiej. Łączy ponadto Dolinę Bystrą, Białego, Strążyską i Małej Łąki. Możesz z niej rozpocząć niejedną ciekawą wycieczkę!

To tylko 3 atrakcje Zakopanego, a znajdziesz ich w mieście jeszcze więcej. Nikt nie powiedział, że Krupówki to wszystko, na co możesz liczyć podczas urlopu!

Ciekawe artykuły