Atrakcje Paryża – co warto zobaczyć i zwiedzić

Jest stolicą a zarazem największym miastem we Francji. W Europie i na świecie miasto kojarzone jest głównie z wieloma zabytkami, muzeami oraz jako światowa stolica architektury, mody, rozrywki, kultury oraz nauki.

Miasto ma interesujący, koncentryczny układ przestrzenny z rozchodzącymi się gwieździście bulwarami. Jego oś to dolina Sekwany, jaka dzieli Paryż na część prawobrzeżną pn. Rive Droite i lewobrzeżną płd. Rive Gauche, saclone przez 31 mostów. Miasto składa się z 20 dzielnic (licząc od środka zgodnie z ruchem wskazówek zegar). Warto zobaczyć od 1 do 8. Wmieście znajduje się wiele zabytków wartych zobaczenia.

Wieża Eifla

Pomysłodawcą konstrukcji wieży był Gustaw Eiffel. Zbudowano ją w 1889 r. na potrzeby Wystawy Światowej. Jej wysokość wynosi 300,5m, wraz z anteną 324m. Podczas budowy zużyto ponad 7000 ton stali, 2.5 mln nitów, przy jej budowie pracowało 300 robotników! Od początku swojego istnienia wieża przyciągnęła blisko 230 mln turystów z całego świata.

Luwr

Jest jednym z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych muzeów świata.W muzeum zgromadzono blisko 380 tys. eksponatów jednak do zwiedzania udostępniono tylko 35 tys. Do Luwru wchodzi się poprzez charakterystyczną piramidę składającą się z 672 szyb. Najbardziej znane eksponaty to: Mona Lisa, Wenus z Milo, Wolność wiodąca lud na barykady.

Łuk Triumfalny

Wzniesiony w 1806 roku na cześć wygranej Napoleona w bitwie pod Austerlitz. Znajduje się na placu Charlesa de Gaulle (zwanym też Placem Gwiazdy) gdzie łączy się ze sobą aż 12 ulic. U podstawy znajduje się pomnik nieznanego żołnierza na cześć wszystkich poległych żołnierzy podczas pierwszej wojny światowej.

Katedra Notr Dame

Katedra Notre Dame, to gotycka katedra, której nazwę tłumaczy się na „Nasza Pani”. Budowana przez prawie 170 lat do dnia dzisiejszego przyciąga tysiące zwiedzających. Najbardziej rozpoznawalnym elementem budowli jest fasada zachodnia składająca się z dwóch 70-metrowych wież, trzech portali oraz rozety przez którą światło słoneczne oświetla wnętrze.

Pola Elizejskie

Jest reprezentacyjna ulica Paryża, Francuzi zwykli nazywać ją „La plus belle avenue du monde” czyli najpiękniejszą aleją świata. Co roku w dniu 14 lipca w święto narodowe Francji aleją przechodzi największa w Europie defilada wojskowa. Od kilkudziesięciu lat znajduje się tam także meta najsłynniejszego wyścigu kolarskiego – Tour de France.

Zapraszamy do Paryża!


Brak opinii

Email tylko do rejestracji. Wymagane pola oznaczone *