Buty trekkingowe – podstawa dla każdego turysty

Każdy początkujący powinien rozpocząć swoją przygodę turystyczną od zakupu dobrych, właściwie dobranych butów trekkingowych, które nie tylko pozwolą na komfort maszerowania, lecz także pomogą w walce z warunkami atmosferycznymi. Najważniejsze jest to, by dobrać buty do rodzaju i typu uprawianej turystyki.

Nie warto bowiem tracić sił i chęci do wędrówki z winy źle dobranego obuwia.

 

Jak wybierać?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, zastanówmy się i odpowiedzmy sobie na pytania, które przybliżą nam cechy najlepszej pary. Bardzo ważne jest to, jaki rodzaj turystyki będziemy uprawiać – czy będą to jednodniowe wędrówki po wzgórzach, czy raczej wielodniowe wyprawy w wysokie góry?

Istnieje kilka typów obuwia trekkingowego – od tradycyjnych butów przeznaczonych do amatorskich spacerów z lekkim plecakiem, po wysokie i usztywniane, aby móc przemierzać oblodzone krawędzie alpejskich szczytów.

 

Drugą ważną sprawą jest czas uprawiania turystyki – innych butów potrzebuje amator letnich wypraw, a innych ktoś, kto preferuje eskapady w warunkach zimowych. Dostępna jest oczywiście pewna grupa butów o uniwersalnym zastosowaniu i na pewno takie modele sprawdzą się przynajmniej na początku turystycznej kariery.

 

Specjaliści z górskiego sklepu internetowego 8a.pl radzą, by podczas wyboru odpowiedniego modelu wziąć pod uwagę również własne upodobania i wcześniejsze doświadczenia – to, czy zależy nam na butach lekkich, sztywnych czy raczej ze stabilną podeszwą. Każdy ma własne typy i na inne kategorie zwraca uwagę, dlatego podczas zakupu warto skonsultować się z doświadczonym sprzedawcą lub dokładnie zapoznać się z opisem producenta.

Odpowiedni rozmiar

Buty trekkingowe muszą być idealnie dobrane. Nie ma tutaj miejsca na niedopasowanie, uwieranie i dyskomfort. Należy odpowiednio dobrać rozmiar, a jeśli mamy jakieś wątpliwości, zmierzmy stopę. Przed zakupem but należy przymierzyć na odpowiednio grubą skarpetę – taką, którą prawdopodobnie najczęściej będziemy nosić podczas wędrówek. Przyjmuje się, że obuwie trekkingowe powinno być mniej więcej o rozmiar większe niż rozmiar naszej stopy.

Dzieje się tak, ponieważ nasza stopa naturalnie puchnie, gdy jest zmęczona – dlatego po południu, gdy przejdziemy kilka dobrych kilometrów górskim szlakiem, idealnie dopasowane obuwie może nas cisnąć. Należy upewnić się również, czy palce nie są zbyt ściśnięte, kostka odpowiednio opięta, a podeszwa dostatecznie elastyczna. Elastyczna, ponieważ sztywnej podeszwy wymagają buty przeznaczone do wysokogórskich wędrówek.

Obuwie powinniśmy kupować pod kątem typu uprawianej turystyki, ponieważ zbyt sztywna podeszwa, kiedy nie jest potrzebna, skutkuje bólem stóp. Należy uważać również na szerokość buta – najczęściej delikatny luz lub ucisk można zniwelować dopasowaniem sznurówek.

Nie oceniaj po okładce

Każdego sezonu projektanci obuwia prześcigają się w zaproponowaniu klientom butów nie tylko atrakcyjnych technicznie, lecz także estetycznie. Obuwie jest dostępne w wielu wzorach i kolorach – wyszukane barwy i powiązania nie są bynajmniej nastawione wyłącznie na użyteczność.

Znajdziemy tu połączenia bardzo stonowane (np. szarości z błękitami), ale również kontrastowe zestawienia np. żółci z fioletem czy zieleni z czerwienią. Każda kolekcja nawiązuje do najbardziej aktualnych trendów w modzie. Buty trekkingowe – chociaż może wydawać się to dziwne – różnią się także pod względem stylu. Bogaty wybór, jaki oferują producenci, przedstawia bardzo sportowe i te nieco elegantsze modele. Najważniejsza jest bez wątpienia funkcjonalność danego modelu.
Po więcej informacji na temat odpowiedniego obuwia trekkingowego zapraszamy na stronę: http://8a.pl/.


Brak opinii

Email tylko do rejestracji. Wymagane pola oznaczone *