Co warto zwiedzić w Monachium w Bawarii

by Traveler

Miasto położone w południowych Niemczech, w Bawarii nad rzeką Izrą. trzecie co do wielkości miasto w Niemczech.Jest stolicą Bawarii i rejencji Góna Bawaria. Zamieszkiwane przez 1,335 mln osób.

Historia

Akt lokacji miasta wydano w 1158 roku. Jednocześnie pozwolono benedyktynom na organizację targów. Nazwa wywodzi się od bei den Mönchen = przy mnichach. Przez kilkaset najbliższych lat miasto rozwijało się prężnie. W XIX wieku stało się jednym z ośrodków kulturalnych Europy (tworzył tu Richard Wagner).

Monachium zostało poważnie zniszczone podczas II wojny światowej.

Co warto zwiedzić:

Marienpaltz – centralne miejsce Monachium w którym przecinają się szlaki spacerowe i komunikacyjne. Na środku placu znajduje sie Kolumna Maryjna, postawiona tam w ramach wdzięczności za ocelenia miasta przed potopem szwedzkim. Co ciekawe, od tego miejsca mierzy się odległości w mieście.

Katedra Najświętszej Maryii Panny – jest jednym z symbolii Monachium. Jest to gotycki kościół z dwiema, blisko 100 metrowymi wieżami.Legenda głosi, że jeden z jej budowniczych zawarł pakt z diabłem aby ukończyć budowlę.

Nowy Ratusz – usytuowany na Marienplatz, powstał w latach 1867 – 1908. Na szczególną uwagę zasługuje ciekawa forma architektoniczna budynku.

Alianz Arena – to wybudowany w 2005 roku nowy stadion piłkarski. Ze względu na specyficzną bryłę, budynek nazywany jest pontonem.

Deursches Museum (Monachium) – gromadzi eksponaty z wielu dziedzin życia. W muzeum znajduje się kilkaset tysięcy książek i oraz modeli i diagramów.

Stara Pinakoteka – posiada jeden z największych zbiorów malarskich w Europie. Znajdują się tu prace Albrechta Dürera, Matthiasa Grünewalda czy Lucasa Cranacha Starszego.

Monachium jest także dużym ośrodkiem badawczym i przemysłowym. Znajdują się tutaj zakłady BMW oraz Siemensa.

Ciekawe artykuły