Czarnogóra samochodem

Czarnogóra samochodem – atrakcje turystyczne

by Traveler

Czarnogora3  „Nigdzie tu nie jest daleko, ale zawsze wysoko” – tak w skrócie opisują swoje państwo mieszkańcy Czarnogóry. Co ciekawe to jedno z najmłodszych państw, choć może poszczycić się długą i bogatą historią. Czarnogóra pod względem powierzchni nie zajmuje wiele obszaru. Posiada dostęp do Morza Adriatyckiego.

Jednak dominują tutaj góry, stąd to powiedzenie mieszkańców. Co nam proponuje Czarnogóra? Stolica kraju z pewnością nie będzie należała do niezapomnianych wycieczek. Podgorica, która dawniej zwana była Titogradem ma niewiele do zaoferowania.

Miasto przeszło naprawdę wiele, ale dziś nie widzimy tak bardzo tych skutków. Mówiąc o owych wydarzeniach mamy na myśli przede wszystkim ogromne zniszczenia, które przypadły na II Wojnę Światową, potem mieszkańcy byli świadkami trzęsienia ziemi, które również przyłożyło się do znacznego zniszczenia. Czarnogora1

 

Więcej ciekawostek znajdziemy w mieście o nazwie Risan. Właściwie możemy powiedzieć, że duży wkład w jego odkrycia archeologiczne mają Polacy. To właśnie oni znaleźli m.in. figurę, która przedstawia greckiego boga wina – Dionizosa. (III wiek p.n.e.). To pokazuje jak te regiony były ważne właśnie w tym okresie. Warto przy tym wspomnieć o jeszcze ważniejszych eksponacie, który możemy zobaczyć na własne oczy, jednak wcześniej musimy uiścić za to niewielką opłatę – to mozaiki z czasów rzymskich (Wille Hypnosa).

 

Czarnogora2Zanim jednak stąd wyjedziemy warto wspomnieć o jeszcze ważnej kwestii, bowiem Risan i kilka pobliskich miasteczek jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. A to wszystko za sprawą Przyrodniczego i Kulturowo-Historycznego Regionu Kotoru.

 

Kolejnym ciekawym miastem jest Kotor. To właśnie tutaj czeka nas wyczerpująca wspinaczka na twierdzę kotorską. Aby móc podziwiać z niej widoki mamy do pokonania ponad tysiąc stopni schodów. Warto dodać, że nie została ona nigdy zdobyta. Rzymianie czy Turcy nie zdołali jej podbić. Chcąc odpocząć od zwiedzania możemy odwiedzić Lipci. To miasto położone nad morzem. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 

Jak widać choć Czarnogóra nie poraża powierzchnią to możemy spędzić tu kilka fajnych dni. I jeśli jesteśmy prawdziwymi fanami historii to znajdziemy tu o wiele więcej ciekawych miejsc.

Ciekawe artykuły