Baza noclegowa Białystok

Czy warto odwiedzić Białystok?

by Traveler

Wiele osób zastanawia się czy warto odwiedzić Białystok. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Turystycznym okiem

Czy warto odwiedzić Białystok? Zapewne wielu ludzi zadaje sobie to pytanie. Położone niedaleko granicy wschodniej miasto, nie ma szybkich połączeń, więc być może nie zachęca to do podróży. Miejmy nadzieję, że to się niedługo zmieni, bo modernizowana trasa, tzw. ósemka, w przeciągu najbliższych lat stanie się trasą ekspresową, co znacznie skróci czas jazdy z Warszawy i poprawi atrakcyjność miasta. Dużym wsparciem jest połączenie kolejowe, bo podróż trwa tylko ponad 2 godziny. Duże oczekiwania są również w stosunku do Via Carpatii, która doskonale skomunikowałaby Białystok z miastami ściany wschodniej łącząc płynnie północ z południem.

 

Pomijając środki komunikacji, czy warto tu się w ogóle wybrać?

Ośrodki zajmujące się badaniem zadowolenia życia mieszkańców różnych miast, wskazują, że w tym mieście ludzie są zadowoleni z życia. Mimo znacznie mniejszej ilości miejsc pracy niż w innych regionach kraju, braku lotniska, ludziom żyje się tu spokojnie i dobrze. Może właśnie dlatego warto tu przyjechać?

 

Baza noclegowa

W zależności od czasu, jaki chce się poświęcić na pobyt w Białymstoku, warto zarezerwować nocleg. Czy to będzie bardzo przyjemny dla turystów hotel – Dwór Czarneckiego, czy coraz bardziej popularne samodzielne apartamenty, zależ od osobistych preferencji. Warto zabukować miejsce wcześniej, chociaż biorąc pod uwagę ilość hoteli, nie jest to koniecznie. Zaletą rezerwacji z wyprzedzeniem jest możliwość przebierania w ofertach i znalezienie obiektu odpowiadającego naszym potrzebom i kieszeni.

Hotel w centrum czy na obrzeżach miasta z bardzo szybkim dojazdem, to już zależy, czy turysta chce wypocząć w ciszy, czy też aktywnie zwiedzać, uczestniczyć w wieczornym życiu miasta. Można również połączyć wypoczynek i zwiedzanie wybierając dobrze skomunikowany hotel z dużym zapleczem gastronomicznym i innymi usługami. Niektóre takie obiekty mają własne strefy SPA i gabinety odnowy biologicznej z najróżniejszymi zabiegami pielęgnacyjnymi i medycyna estetyczną.

 

Miejsca do zwiedzania

Sztandarowym szlakiem turystycznym jest szlak rodu Branickich. Obejmuje kilka obiektów nawiązujących do historycznej przeszłości, zbudowanych w ciekawym stylu. Głównym punktem jest Pałac Branickich usytuowany w centrum miasta, wraz z rozległymi, pięknymi ogrodami i bardzo dużym parkiem. Tuż obok, przy ul. Kilińskiego znajduje się Pałacyk Gościnny zwany też Pałacem Ślubów. W promieniu kilometra jest jeszcze pięć takich obiektów – Kościół Farny wraz z zabytkowym, małym, późnorenesansowym małym kościołem, który jest najstarszym zabytkiem miasta. Tuż obok znajduje się Zbrojownia i Austeria a naprzeciwko budynek Zakonu Sióstr Miłosierdzia. Po drugiej stronie ul. Sienkiewicza widać Ratusz.

Ostatnim obiektem tego szlaku jest Pałac Branickich w Choroszczy wraz z jego malowniczymi wnętrzami i parkiem wokół. W różnych punktach miasta zostały, niestety w coraz mniejszej ilości, domy drewniane tworzące szlak architektury drewnianej. Białystok ma też swoją dawną historię fabrykancką. Pamiątką po niej są budowle, dawne hale fabryczne lub domy fabrykantów. To bardzo charakterystyczne i piękne obiekty, które warto zobaczyć.

Stolica Podlasia jest miejscem urodzenia twórcy języka esperanto – Ludwika Zamenhofa i to jemu samemu i jego “dziecku” poświęcono szlak esperanto pokazujący wielokulturowość miasta i regionu. Mając na uwadze wspomnianą wielokulturowość, warto pozwiedzać świątynie, bo oprócz katolickich obiektów kultu, w mieście jest wiele cerkwi prawosławnych różniących się między sobą wielkością i stylem.

Oprócz szlaków warto pochodzić po samym centrum, zwłaszcza wieczorem, gdzie można miło spędzić czas na Rynku Kościuszki. Usiąść i po prostu pobyć tu. W Białymstoku.

Ciekawe artykuły