tani parking przy lotnisku

Czy warto przepłacić i zaparkować blisko lotniska?

by Traveler

Zamierzasz dojechać na lotnisko samochodem i zostawić auto na kilka dni na parkingu? Który parking przy lotnisku wybrać, by nie przepłacać? Czy opłaca się parkować na parkingu zlokalizowanym najbliżej terminala?

Każde lotnisko w Polsce (poza Zieloną Górą i Radomiem, w których oficjalny parking przy lotnisku jest bezpłatny) posiada oficjalny parking lotniska, a w okolicy kilka lub kilkanaście płatnych parkingów prywatnych, na których można pozostawić auto na kilka godzin bądź dni. Parkingi te różnią się między sobą przede wszystkim ceną oraz odległością od samego terminala. Jak wybrać ten, który będzie odpowiedni bez przepłacania?

Parking przy lotnisku – oficjalne parkingi

Niestety nie należą one do najtańszych. I choć są parkingami położonymi najbliżej terminala, to pozostawienie na nich pojazdu niestety kosztuje posiadacza samochodu niemało. Ceny są wysokie zarówno za parking krótkoterminowy (2-3 godziny), jak i długoterminowy (kilka dni). Do tego dochodzi jeszcze kwestia tego, że w przeważającej większości są to jedynie parkingi dozorowane a nie strzeżone. Za dość wysoką cenę dostajemy zatem jedynie miejsce parkingowe, bez żadnej ochrony naszego pojazdu. Aby nie przepłacać, lepiej zatem zdecydować się na prywatny płatny parking w pobliżu lotniska, zapewniający bezpłatny transfer pod terminal.

Im dalej od lotniska tym taniej? Od czego zależy cena parkingu?

Skoro parking najbliżej terminala jest najdroższy, czy to znaczy, że tani parking przy lotnisku można znaleźć jedynie daleko od terminala? Niekoniecznie. Właściciele parkingów bardzo różnie ustalają ceny i w znacznej mierze na koszt pozostawienia pojazdu wpływ ma wielkość parkingu, a nie odległość od terminala (koszty stałe prowadzenia parkingu rozkładają się na większą ilość aut, więc parking może być nieco tańszy).

W cenie pozostawienia auta na parkingu jest też zazwyczaj transfer na lotnisko, zatem tak naprawdę to, czy parking znajduje się 1,5 czy 3 km od lotniska ma znaczenie marginalne. Czy zatem warto przepłacać, by pozostawić auto na parkingu przy lotnisku jak najbliżej terminala? Zdecydowanie nie.

Jak wybrać tani parking przy lotnisku?

Jedyną opcją jest przeglądnięcie ofert kilku parkingów i porównanie cen. Niestety trudno wskazać jednoznacznie najtańszy parking, bo różnice w cenach (w zależności od ilości dób, na jakie pozostawiamy auto, sposób liczenia tych dób oraz liczne promocje uruchamiane przez parkingi) skutecznie uniemożliwiają jednoznaczne wskazanie konkretnego parkingu. Dlatego każdorazowo najlepiej sprawdzić ofertę w internecie, porównując aktualne ceny parkingów.

Nie zawsze też najtańszy parking będzie najlepszy – warto sprawdzić zarówno zaplecze techniczne (czy parking posiada narzędzia do uruchomienia samochodu, jeśli z jakiegoś powodu akumulator wyładuje się po staniu przez kilkanaście dni na parkingu), jak i to, czy nawierzchnia parkingu jest utwardzona.

Kiedy już podejmiemy decyzję, co do wyboru konkretnego parkingu w danym terminie, pozostaje jedynie dokonać rezerwacji. Najczęściej można to zrobić mailowo bądź telefonicznie.

Ciekawe artykuły