Dlaczego warto odwiedzić Lizbonę?

Atrakcje LizbonyLizbona jest najbardziej wysuniętą na zachód stolicą europejską.

Leży u ujścia Oceanu Atlantyckiego, nad rzeką Tag. Samo miasto, jak i jego okolice są miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów ze względu na piękną architekturę, ciekawą kulturę, a także historię.

Ze względu na swoje położenie dawniej uważana była za miasto na krańcu świata. Czy warto ją odwiedzić? Sprawdźmy.

 

Lizbona – miasto o niezwykłym uroku

Według tych, którzy choć raz odwiedzili to portugalskie miasto, Lizbona po pierwszej wizycie jedynie podsyca apetyt na więcej. Zaciekawienie, które towarzyszy turystom znajdującym się w Lizbonie, łatwo może przerodzić się w niedosyt i pragnienie ponownego jej odwiedzenia. Co sprawia, że wycieczka do tego miasta skłania do kolejnych wizyt? Niezwykły klimat i urok. Fantastyczna i jedyna w swoim rodzaju kuchnia, a także kultura portugalska, która wprost „wylewa” się na ulicę tego zjawiskowego miasta. Nie sposób przejść wobec nich obojętnie, a gdy raz zakosztuje się ich „smaku” decyzja o powtórce wrażeń, staje się wręcz nieunikniona.

Lizbona to niezwykłe miasto, które swoją niezwykłą aurą wabi turystów i nie pozwala im się uwolnić od swojego uroku. Organizacji wycieczki do tego wyjątkowego miejsca można dokonać samodzielnie lub też skorzystać z pomocy jednego z biur podróży (np. matimpex.pl).

 

Spokojna Portugalia

W porównaniu z sąsiadującym z nią Hiszpanią, Portgulia jest krajem niezwykle spokojnym. Nie jest tak częstym kierunkiem wycieczek turystycznych i rekreacyjnych. Jednak nie ze względu na brak uroku, czy miejsc do zobaczenia. Jej kameralny klimat docenią wszyscy, którzy na wakacjach spragnieni są przede wszystkim wypoczynku i spokoju.

W Lizbonie nie brak atrakcji turystycznych ani rozrywek, które zrobią wrażenie na wielbicielach celebrowania życia. Portugalska stolica będzie również idealna dla tych, którzy podczas zwiedzania zawsze towarzyszy aparat. Jest ona jednym z najbardziej fotogenicznych miast w Europie.

Alfama bez mapy

Sercem Lizbony i jednocześnie jej znakiem rozpoznawczym jest dzielnica Alfama. Jest ona najstarszą częścią miasta, pamiątką po panowaniu mauretańskim. Znajduje się na stromym wzgórzu. Gęsta sieć alejek, zaułków i ulic, skłania do bardziej wnikliwej eksploracji. Aby nacieszyć się jej prawdziwym duchem, warto jest wybrać się w okolicę bez mapy. Dzięki temu, zamiast nieustannie się w nią wpatrywać będziemy mieli szansę podziwiać lokalne atrakcje i poczuć prawdziwy klimat miejsca.

Charakterystyczne dla Alfamy są słynne mozaiki azulejos, które stanowią tam ozdobę wielu domów. Będąc w Alfamie nie można nie odwiedzić zamku św. Jerzego, który góruje nad całą Lizboną. Wejście na jego mury pozwoli nam na podziwianie panoramy miasta, wraz z rzeką Tag i mostem 25 kwietnia. Aby przyjrzeć się urokom miasta z góry, warto udać się również do kościoła Santa Luzia lub na Largo das Portas do Sol. Wracając z Alfamy w stronę dzielnicy Baixa napotkamy na jeden z najstarszych kościołów w Lizbonie – katedra Se.

 

Jedyne w swoim rodzaju Fado

Spacerując wieczorami uliczkami Alfamy zasłyszeć możemy muzykę Fado. Jej nostalgiczny i sentymentalny charakter nieodłącznie związany jest z historią miasta. W rzewnych melodiach rozpisanych najczęściej na głos żeński, męski i dwie gitary, słychać tęsknotę oczekujących na swoich mężów kobiet i smutek wyruszających na morskie wyprawy mężczyzn, którzy żegnają się ze swoimi rodzinami. W pełnej krasie jedyną w swoim rodzaju muzykę Fado możemy podziwiać w kameralnych restauracjach i Muzeum Muzyki Fado, które znajduje się również w Alfamie.

Braixa – nowa dzielnica miasta

Braixa to nowa dzielnica Lizbony, która widocznie różni się od pozostałych części miasta. Dolne miasto zostało wzniesione ponownie po doświadczeniu licznych klęsk żywiołowych, które zrównały prawie całkowicie średniowieczne budowle z ziemią. Nad pracami czuwał Markiz de Pombal, który był pomysłodawcą skrzyżowania traktów pod kątem prostym. Braixa jest bardzo nowoczesną częścią Lizbony, jednocześnie zachowującym portugalski klimat. Znajdują się w niej siedziby banków, biur i innych instytucji.


Brak opinii

Email tylko do rejestracji. Wymagane pola oznaczone *