Egzotyczna podróż a zdrowie

by Traveler

Podróże do dalekich tropikalnych krajów kojarzą się z wymarzonym odpoczynkiem i urlopem. Wiele osób zapomina, że w różnych rejonach świata występują różnego rodzaju bakterie i wirusy, na które musimy uważać. Jedną z chorób związanych z urlopem w tropikach jest dur brzuszny.

Czym jest? Jak się objawia i czym się go leczy? Jak zapobiec zakażeniu? Wszystkie informacje znajdziesz poniżej.

 

Dur brzuszny – co to za choroba?

Dur brzuszny to choroba przewodu pokarmowego, którą możemy się zakazić przez kontakt z bakterią Salmonella typhi. Jej źródłem są najczęściej zanieczyszczona woda oraz niedostateczna higiena, zwłaszcza w podróży (jest to tzw. choroba brudnych rąk).

Choć choroba ta obecna jest na całym świecie, to występowanie duru brzusznego i ryzyko zakażenia jest znacznie wyższe w regionach o niskim poziomie higieny, zwłaszcza podczas przygotowania posiłków. Największe ryzyko zachorowania towarzyszy podróżą do Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, Afryki Zachodniej i Północnej oraz w Ameryce Południowej (w Peru).

Jak zapobiec zakażeniu durem brzusznym?

Najbardziej efektywną metodą zapobiegania zakażeniu duru brzusznego jest poddanie się szczepieniu przeciwko tej chorobie. Zaleca się również unikanie spożywania posiłków z tzw. street foodu oraz staranne mycie dłoni przed każdym spożyciem pokarmów. Szczepionka przeciw duru brzusznemu występuje w trzech odmianach, w tym jednej podawanej doustnie. Jej zaletami są ochrona przed zachorowaniem oraz uniemożliwienie kolonizacji przez bakterie. Szczepionkę doustną przyjmuje się co drugi dzień przez pięć dni, co oznacza, że łącznie należy zażyć trzy kapsułki. Procedurę szczepienia warto zakończyć przynajmniej dziesięć dni przed rozpoczęciem podróży.

Szczepionkę przeciw duru brzusznemu można stosować już od szóstego roku życia, a po upływie trzech lat od jej przyjęcia konieczne jest zaaplikowanie dawki przypominającej.

Objawy i leczenie duru brzusznego

Pałeczki duru brzusznego mogą wywołać u zakażonego tą chorobą wysoką gorączkę, dreszcze i zwiększoną potliwość, bóle brzucha, biegunki, bóle głowy, a nawet zaburzenia świadomości czy powiększenie śledziony oraz wątroby. Inne objawy duru brzusznego to wysypka, powiększone węzły chłonne, spowolnienie tętna oraz uczucie zmęczenia.

Co ciekawe, objawy duru brzusznego mogą przypominać również symptomy malarii, więc jeśli lekarz medycyny podróży zastosował wobec Ciebie leczenie malarii, ale nie przynosi ono rezultatów, warto sprawdzić, czy nie masz duru brzusznego.

Dur brzuszny lekarz rozpoznaje na podstawie badań krwi, a chorobę leczy się poprzez antybiotykoterapię i nawadnianie osoby zakażonej.

Zdrowie w podróży

Pewnym i rzetelnym źródłem informacji o tym, jak zadbać o siebie przed tropikalną podróżą oraz w jej trakcie jest lekarz medycyny podróży. Udzieli Ci on niezbędnych informacji o zagrożeniach, zalecanych i wymaganych szczepieniach oraz odpowiednim przygotowaniu do planowanego wyjazdu. Inne sprawdzone źródła informacji to strony internetowe Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz strona TropicalMed.

Szczepienie przeciwko duru brzusznemu jest zalecane dla osób podróżujących do krajów, w których występuje podwyższone ryzyko zakażenia tą chorobą, zwłaszcza gdy planują one pozostać na dłuższy czas lub będą narażone na spożywanie wody i żywności o nieznanej jakości. Aktualnie szczepienie na dur brzuszny jest zalecane podczas podróży do ponad 50 krajów takich krajów jak: Egipt, Indie, Kenia, Maroko, Meksyk, RPA, Tajlandia, Turcja, Tunezja, Dominikana i Haiti oraz Seszele.

Ciekawe artykuły