Historia hosteli we Wrocławiu

Historia hosteli we Wrocławiu związana jest między innymi z historią kamienic. Inwestorzy i prywatni właściciele wykupywali je, aby po odpowiednim remoncie założyć w nich noclegownie dla podróżników. Właśnie w kamienicy znajduje się jeden z najlepiej prosperujących i najtańszych hosteli we Wrocławiu – Hostel Trzy Kolory. Dowiedz się więcej o hostelach w Polsce i na świecie!

Jak II wojna światowa wpłynęła na historię hosteli we Wrocławiu? Dowiedz się, jak kształtował się rozwój hosteli w Polsce po 1945 roku

Jak dowiedzieć się można z bloga Hostelu Trzy Kolory, historię schronisk, hosteli młodzieżowych i hoteli we Wrocławiu oraz w całym kraju skutecznie zahamował wybuch II wojny światowej. A warto wiedzieć, że do 1939 roku w Polsce było już ponad 200 schronisk młodzieżowych z łączną liczbą około 6000 łóżek. Wiele z tych hosteli nie przetrwało do roku 1945.

Duże zmiany przyniosły lata 50. XX wieku, kiedy to został powołany Wydział Turystyki i Krajoznawstwa w Ministerstwie Oświaty. W 1959 roku reaktywowano Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych, które dzięki finansowemu wsparciu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki oraz pomocy władz oświatowych przywróciło wiarę w ideę hosteli dla młodzieży.

Początkowo skupiono się na aktywizacji społecznej w celu odbudowy starych i tworzenia nowych miejsc oferujących tanie noclegi. Zadbano także o dobrą organizację i kompletne wyposażenie hosteli młodzieżowych. Do tamtej pory w wielu takich miejscach można było znaleźć jedynie sienniki lub materace rozłożone na podłodze.

 

Jeżeli chodzi o sam Wrocław – pierwsze lata po wojnie przeznaczono na odbudowę zniszczeń, usuwanie gruzu i wysiedlanie Niemców. Na ich miejsce do miasta stopniowo przybywała ludność z centralnej części Polski i Kresów Wschodnich. Breslau stał się Wrocławiem na mocy konferencji poczdamskiej 2 sierpnia 1945 roku. Po tej dacie niemieckie nazwy ulic zmieniano na polskie.

Wymieniano również szyldy poniemieckich lokali i budynków usługowych, jeżeli oczywiście nadawały się do użytku. Znamiona wojny były widoczne na działających tu wcześniej hotelach i innych miejscach oferujących zakwaterowanie dla podróżników.

Historia hosteli we Wrocławiu nabrała tempa u schyłku lat 80. i na początku 90. Po 1989 roku rozpoczął się w mieście prawdziwy boom budowlany – remontowano stare kamienice lub wstawiano na ich miejsce nowe budynki.

Wtedy też powstało wiele do dziś funkcjonujących hosteli w pobliżu wrocławskiego Rynku, Hali Stulecia czy blisko Zoo. Niestety boom budowlany nie wiązał się z renowacją absolutnie wszystkich kamienic we Wrocławiu. Niektóre do tej pory wymagają odnowienia, a inne zostały pięknie wyremontowane już po roku 2000. Tak było na przykład w przypadku kamienicy, w której dziś znajduje się Hostel Trzy Kolory oferujący komfortowe i tanie noclegi w sercu Wrocławia.

Historia Hostelu Trzy Kolory we Wrocławiu

W historię hosteli we Wrocławiu dobre kilka lat temu wpisał się Hostel Trzy Kolory. Jak wspomnieliśmy wyżej, jest on zlokalizowany w jednej z malowniczych miejskich kamienic. Hostel Trzy Kolory znajduje się jest przy ulicy Henryka Sienkiewicza 106 A. W 2011 roku założyciele hostelu wykupili od miasta znajdującą się pod tym adresem zniszczoną kamienicę.

Zobaczyli w budynku duży potencjał i zapragnęli stworzyć w nim wyjątkowe miejsce, w którym będą mogli spotykać się ludzie w każdym wieku reprezentujący różne zawody i narodowości. Dzięki wytężonej pracy nowych właścicieli budynku i ich silnej motywacji do otworzenia hostelu bramy kamienicy zostały otwarte dla gości już w 2012 roku. Od tamtej pory przyjezdni mogą nocować w Hostelu Trzy Kolory w zadbanych i schludnych pokojach. W sumie jest ich 26, a liczba wszystkich miejsc noclegowych wynosi aż 88.


Brak opinii

Email tylko do rejestracji. Wymagane pola oznaczone *