Jak wybrać idealny materac na wypad kempingowy?

Odpowiednia ilość i jakość snu ma na nasz organizm zbawienny wpływ i sprawia, że w ciągu dnia możemy funkcjonować na jak najwyższych obrotach. Nawet pod namiotami powinniśmy zadbać o to, aby się dobrze wysypiać. Sprawę ułatwi nam materac kempingowy, który powinniśmy jak najlepiej dostosować do naszych potrzeb.

Klasyczna karimata, materac dmuchany, a może jednak materac piankowy? Opcji jest naprawdę sporo, a żeby się pośród nich nie pogubić, warto poznać wszystkie ich zalety i wybrać taką, która pod wszystkimi względami będzie najlepiej nam odpowiadała. 

Karimata, czyli klasyka biwakowania

Zapewne pierwszym co przyjdzie do głowy, kiedy pomyślimy o spaniu pod namiotem, będzie karimata. Jest to wręcz klasyka, jeżeli chodzi o wycieczki w plener. Dzięki niewielkiej wadze, prawdopodobnie nawet nie odczujemy zbytnio jej ciężaru po przymocowaniu do plecaka. Można wybierać pośród różnych grubości, jednak to wersja składająca się z co najmniej kilku warstw pianki najlepiej odizoluje nas od podłoża i zagwarantuje lepszą miękkość, a co za tym idzie – komfort wypoczynku. Dużą popularność zapewne zawdzięcza swojej wytrzymałości. Naprawdę trudno ją uszkodzić, a nawet w przypadku jakichś niewielkich uszczerbków na jej powierzchni nie będziemy w stanie ich poczuć, a tym bardziej nie wpłyną na jakość naszego snu.

Dla kogo zatem karimata będzie dobrym wyborem? Dla każdego, kto potrzebuje czegoś taniego i solidnego. Jest ona także łatwo dostępna i znajdziemy ją nawet w większych supermarketach. Na dłuższą metę może jednak okazać się niezbyt wygodna. Jeżeli zatem na kempingu planujemy spędzić więcej niż kilka dni, polecamy raczej sięgnąć po wybrany model materaca. 

Wygodna mata samopompująca

Alternatywą dla karimaty będzie mata samopompująca. Złożona zajmuje stosunkowo mało miejsca i bez problemu zmieści się w plecaku turystycznym. Jest też stosunkowo lekka, a jej waga często nie przekracza kilograma. W zamian otrzymujemy matę, która po rozłożeniu i odkręceniu zaworu sama wypełni się powietrzem.

W jej środku umieszczona została dodatkowo pianka, dzięki której nawet po nadmuchaniu nasz materac zachowa płaski kształt – w odróżnieniu od klasycznych materacy dmuchanych osiągających zawsze spore rozmiary. Warto zwrócić uwagę na grubość naszej maty samopompującej. Jeżeli wybierzemy najcieńszy model wówczas komfort jej użytkowania będzie zbliżony do grubej karimaty. W tym przypadku warto sięgać po nieco grubsze modele, które pozwolą nam wygodnie przespać całą noc na kempingu. 

Materace dla zmotoryzowanych

Na biwak wybierasz się autem z rodziną lub znajomymi, a twój namiot jest sporych rozmiarów? W takim razie nic już nie musi cię ograniczać! Możesz bez problemu wrzucić do bagażnika materac dmuchany bądź piankowy, a podczas urlopu cieszyć się najwyższym komfortem. 

Jeżeli zdecydujesz się na materac dmuchany, musisz pamiętać o pompce. Bez niej może być naprawdę ciężko. Dzięki nowoczesnym technologiom napełnianie go powietrzem zajmie maksymalnie kilka chwil, a niektórzy producenci zapewniają, że da się to zrobić nawet w minutę.

Sięgając po materac piankowy, nie musisz się o nic martwić. Nie trzeba go pompować, gdyż w stu procentach składa się on z miękkiej poliuretanowej pianki. Co za tym idzie – nie istnieje ryzyko, że ulegnie przebiciu i zejdzie z niego powietrze. Dzięki niemu nasze ciało będzie ułożone zawsze w odpowiedniej pozycji, gdyż materiał z którego jest wykonany ten model nie będzie się odkształcał pod naszym ciężarem. Jeżeli na kempingu chcemy poczuć się niemal jak w domu i w prawdziwym łóżku, będzie to najlepsza z dostępnych nam opcji.

Brak opinii

Email tylko do rejestracji. Wymagane pola oznaczone *