ubezpieczenie narciarskie do Włoch

Jak wybrać ubezpieczenie narciarskie do Włoch?

by Traveler

Włoskie Alpy czy Dolomity to prawdziwa gratka dla miłośników sportów zimowych. Wyjazd na tamtejsze słoneczne stoki powinien być jednak ubezpieczony, a w przypadku tego kraju jedna ochrona jest nawet obowiązkowa. Dlatego przed podróżą na narty do Włoch dowiedz się więcej o ubezpieczeniu narciarskim, by mieć wsparcie ubezpieczyciela w razie wypadku i nie zapłacić kary za szusowanie!

Jeśli wybierasz się na narty za granicę, to ubezpieczenie na narty jest podstawą podobnie jak EKUZ w przypadku podróży do krajów UE lub EFTA. Dlatego w tym artykule przybliżymy, co powinno zawierać takie ubezpieczenie, na co zwrócić uwagę przed jego zakupem oraz ile kosztuje ochrona na stok narciarski.

Co powinno zawierać ubezpieczenie narciarskie do Włoch?

Wyjazd do kraju należącego do UE lub EFTA (Szwajcaria, Norwegii, Liechtensteinu, Islandii) wiąże się dla wielu osób jedynie z wyrobieniem karty EKUZ. Pamiętajmy jednak, że ten dokument upoważnia do leczenia w publicznych placówkach medycznych na zasadach, które obowiązują w danym państwie – część świadczeń może być płatna!

Z pewnością jednak EKUZ nie wystarczy na wyjazd narciarski do Włoch. Dlaczego? Po pierwsze nie ma on nic wspólnego z OC w życiu prywatnym, które jest obowiązkowe na włoskich stokach, a po drugie nie zawiera wielu ochron, które mogą znaleźć się w ubezpieczeniu narciarskim.

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia – pozwala na leczenie w publicznych i prywatnych placówkach oraz pokrywa koszta płatnych świadczeń.
 • Assistance – zapewnia między innymi usługi związane z transportem, noclegiem, a także u niektórych ubezpieczycieli te dedykowane narciarzom, na przykład zwrot kosztów zakupu karnetu narciarskiego czy wynajmu sprzętu narciarskiego w przypadku zamknięcia tras zjazdowych.
 • Ratownictwo – ubezpieczenie narciarskie pokrywa koszty akcji ratunkowej w górach, która może kosztować tysiące euro.
 • OC w życiu prywatnym (sportowe) – we Włoszech jest ono obowiązkowe od 1 stycznia 2022 roku, a jego brak zagrożony jest karą 100-150 euro, a nawet utratą skipassu. Ubezpieczenie to chroni w przypadku spowodowania szkody podczas wyjazdu, na przykład, jeśli będziesz sprawcą zderzenia na stoku, w którym ktoś ucierpi.
 • NNW – zapewnia odszkodowania w razie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci podróżnego podczas wyjazdu, a także szusowania na stoku.
 • Ubezpieczenie bagażu, sprzętu narciarskiego – ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w przypadku uszkodzenie, zniszczenia lub kradzieży ubezpieczonych przedmiotów (często także jest osobna suma dla sprzętu elektronicznego).

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również możliwość wyboru dodatkowych rozszerzeń. Jakich?

Ubezpieczyciele oferują klauzulę chorób przewlekłych i klauzulę alkoholową. Pierwszą powinny wybrać osoby, które mają takie choroby, a ich listę można znaleźć w OWU, a drugą osoby, które zamierzają spożywać alkohol po narciarskiej aktywności. Należy pamiętać, że klauzula alkoholowa nie sprawi, że można szusować beztrosko po stoku pod wpływem alkoholu, ponieważ aby otrzymać odszkodowanie, trzeba przestrzegać obowiązujących przepisów. Pamiętajmy, że włoskie prawo pozwala na jazdę po stoku, gdy stężenie alkoholu we krwi jest mniejsze niż 0,5 promila – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Dodatkowo osoby, które planują jeździć poza wyznaczonymi trasami lub uprawiać bardziej finezyjne sporty, muszą rozszerzyć ochronę o uprawianie sportów ekstremalnych, by ubezpieczenia zadziałało podczas takiej aktywności.

Co sprawdzić, przed wyborem ubezpieczenia do Włoch?

Zanim kupisz konkretną polisę narciarską, sprawdź kilka istotnych rzeczy, by otrzymać jak najlepszą ochronę do potrzeb swojego wyjazdu.

 • Zakres ubezpieczenia – w przypadku Włoch musi zawierać ona OC w życiu prywatnym (sportowe). Warto, by miało także NNW czy ubezpieczenie bagażu.
 • Sumy ubezpieczeń – im wyższe, tym lepiej. Dlaczego? To sumy określają górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela, a więc ile maksymalnie odszkodowania może wypłacić lub jaką maksymalne koszty leczenia pokryje.
 • Wyłączenia odpowiedzialności – za co ubezpieczyciel i w jakich sytuacjach nie zapłaci odszkodowania lub nie pokryje kosztów.
 • Dodatkowe rozszerzenia – na przykład klauzule czy ochrona podczas uprawiania sportów ekstremalnych.
 • Świadczenia assistance związane z narciarstwem – czy w ramach ubezpieczenia ubezpieczyciel zapłaci za niewykorzystany skipass czy wynajęty sprzęt narciarski i na jakich zasadach może to zrobić.

Wszystkie informacje na powyższe zagadnienia znajdziesz w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenia narciarskie do Włoch?

Ubezpieczenie do Livigno czy Val di Fassa we Włoszech nie musi być drogie. Można je znaleźć za mniej niż 100 zł dla jednej osoby. Jeśli szukasz ciekawych informacji o wyjeździe na narty na półwysep Apeniński, to znajdziesz je na https://mubi.pl/poradniki/narty-we-wloszech/.

Oto przykładowe ceny ubezpieczenia narciarskiego dla jednej dorosłej osoby na tygodniowy wyjazd na narty do Włoch z ubezpieczeniem kosztów leczenia (w nawiasach podano dodatkowe ochrony):

 • UNIQA (+ NNW, OC i Bagaż) – 56 zł,
 • AXA Partners (+ NNW, OC i Bagaż) – 62 zł,
 • SIGNAL IDUNA (+ NNW, OC i Bagaż) – 67 zł,
 • Proama (+ NNW, OC) – 98 zł,
 • Generali (+ NNW, OC i Bagaż) – 115 zł.

Ubezpieczenie dla większej liczby osób będzie odpowiednio droższe. Ubezpieczyciele oferuję zazwyczaj kilka wariantów ubezpieczenia narciarskiego o różnym zakresie ochrony. Bezpiecznego szusowania na słonecznych stokach we Włoszech!

Ciekawe artykuły