Jak wygląda lot do Londynu

Londyn, przepiękne i zarazem największe miasto w całej Europie zachwyca takimi zabytkami jak Pałac Westminster, Kościół Świętej Małgorzaty czy Tower of London, które są zarazem wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. To już naprawdę dobry powód, by odwiedzić to tętniące życiem miasto. A jak się tu dostać? Najłatwiej samolotem.

 

Londyn oraz hrabstwa, które znajdują się w okolicy obsługiwane są przez pięć portów lotniczych. Należą do nich: London City Airport, Heathrow, Gatwick, Stansted, a także Luton.

Największym lotniskiem jest London Heathrow (LHR), które znajduje się około 24 kilometrów na zachód od centrum miasta. To najbardziej ruchliwy port lotniczy na całym świecie, jego terminale obsługują aż 180 połączeń do 90 krajów.

 

Około 50 kilometrów na północ od serca miasta natomiast ulokowane jest lotnisko Londyn Luton (LTN), z którego korzystają przede wszystkim tanie linie lotnicze oraz linie czarterowe. Kierując się 50 kilometrów na północny wschód od Londynu natomiast można odnaleźć kolejny port lotniczy – Londyn Stansted (STN). Podobnie jak Londyn Luton obsługuje ono głównie tanie linie lotnicze.

Około 40 kilometrów od centrum jadąc na południe trafia się zaś do drugiego najruchliwszego, zaraz po London Heathrow, portu lotniczego. Mowa tutaj o London Gatwick (LGW). Ulokowany jest on pomiędzy Crawley a Horley. Biznesowym lotniskiem jest natomiast Londyn City (LCY). Położone jest ono w dzielnicy Docklands i obsługuje jedynie helikoptery oraz średniej wielkości samoloty, ma bowiem krótki pas startowy oraz dość wysokie ograniczenia, które są powiązane z emitowaniem hałasu.

 

Jedne z najtańszych połączeń oferuje Wizz Air oraz Ryanair, często też loty z portów regionalnych są tańsze niż z tych głównych. Wizz Air oferuje loty bezpośrednie na lotnisko Londyn Luton.

Szukając tańszych połączeń warto rozglądać się za wylotami w środku tygodnia, czyli między wtorkiem a czwartkiem oraz zwracać uwagę na wyloty z lotnisk, które obsługiwane są przez paru przewoźników – tutaj znajdziesz tanie loty do Londynu (Aero.pl)

 

Z lotniska London Heathrow do centrum można dojechać pociągiem Heathrow Express, który w ciągu 15 minut dociera do stacji Paddington. Koszt takiej podróży to 20 funtów, nie trzeba martwić się też o przesiadki. Istnieje również możliwość przejazdu metrem, linią Piccadily.

W tym wypadku cena jest niższa, bo bilet kosztuje jedynie 5 funtów, jednakże podróż trwa o wiele dłużej, bo około 45 – 50 minut. Można także wybrać taksówkę, która czeka przed każdym z terminali. Koszt takiego przejazdu to około 50 – 70 funtów.

 


Brak opinii

Email tylko do rejestracji. Wymagane pola oznaczone *