Lecimy do USA, czyli jak przygotować się do podróży?

by Traveler

Choć teoretycznie możemy pojechać dokądkolwiek tylko chcemy, to w praktyce czasem okazuje się, że rzeczywistość wygląda nieco bardziej skomplikowanie. Jeśli chodzi o Europę to mamy naprawdę dużą swobodę w poruszaniu się i zwiedzaniu (a nawet podejmowaniu zatrudnienia), zwłaszcza że większość państw Starego Kontynentu należy dziś do Unii Europejskiej.

Jak przygotować się do takiej podróży? O tym dowiesz się z dalszej lektury niniejszego artykułu.

Bagaż

Na te wakacje prawie na pewno polecisz – rejs statkiem też wchodzi w grą, ale zajmie ci on połowę urlopu (na pewno o wiele więcej niż przelot, który minimalnie będzie kosztował cię 10 godzin życia). Skoro wybór padł na samolot to pamiętaj, że obowiązuje cię limit bagażu – zarówno jeśli chodzi o jego ilość jak i ciężar.

W celu ustalenia szczegółów należy zajrzeć na stronę przewoźnika, gdyż to zazwyczaj tam znajdują się informacje na ten temat. Brak zainteresowania może cię kosztować bardzo dużo (pieniędzy) więc warto poświęcić chwilę temu zagadnieniu. Liczby lubią się tu zmieniać, więc warto upewnić się także przed dniem wylotu, czy wszystko w tej kwestii jest nadal aktualne. Często są tu także podane gabaryty walizki czy torby, którą możemy ze sobą zabrać w tę podróż. Pamiętajmy także, że rozróżnia się tu bagaż podręczny (zabierany przez pasażera na pokład) i bagaż, który na czas lotu zostaje zamknięty w luku samolotu.

Odprawa przed lotem do USA

Odprawa to etap, który każdy turysta musi przejść zanim wsiądzie na pokład samolotu. Mało komu podoba się ten obowiązek, gdyż nie tylko trzeba się do niego przygotować, ale i wymusza on wcześniejsze pojawienie się na lotnisku.

To właśnie teraz nasz bagaż zostanie sprawdzony (zważony i prześwietlony) pod kontem przewozu zabronionych lub niebezpiecznych substancji. Jeśli chodzi o to co zabieramy ze sobą do samolotu to możemy zostać zatrzymani za posiadanie:
– zbyt dużej ilości płynów w nieprzezroczystej butelce,
– posiadanie niebezpiecznych przedmiotów (nawet pilniczkiem do paznokci można zrobić krzywdę),
– posiadanie substancji zabronionych (np. alkoholu).

Także i my zostaniemy skontrolowani poprzez przejście przez bramkę z wykrywaczem metalu. Na specjalnej tacy musimy wtedy ułożyć wszystkie metalowe przedmioty, które mamy przy sobie – nie opłaca się zakładać paska z metalową klamrą – oraz całą elektronikę (telefon, zegarek, tablet, czy co tam jeszcze mamy przy sobie).

Warto więc ograniczyć ilość elementów metalowych w ubiorze na czas podróży, gdyż nie tylko możemy mieć problem z otrzymaniem karty pokładowej, ale i cały proces znacznie się wydłuży, a z tego mogą być niezadowolone także osoby, które czekają w kolejce za nami. Nie zapomnij, że będziesz potrzebować na tym etapie także paszportu.

Jak miło spędzić wakacje w USA?

Minęło minimum 10 godzin i lądujesz w Stanach Zjednoczonych, jeszcze tylko odprawa na tamtejszym lotnisku i już można cieszyć się z wakacji. Wszystko zabrane? Polska i USA znacznie różnią się pod względem niektórych zachowań i nawyków. By miło spędzić tu wakacje zadbaj by:
– posiadać konto walutowe i międzynarodową kartę płatniczą (wiezienie całej gotówki w bagażu to niebezpieczny pomysł),
– sprawdzić możliwości dostępu do Internetu (bez Wi-fi może być ciężko),
– zorientować się w komunikacji miejskiej, czy też zamówić samochód w wypożyczalni,
– zabrać ze sobą przewodnik turystyczny (chociaż można go także kupić na miejscu, no i od czego jest smartfon),
– być przygotowanym na każdą ewentualność, bo choć Ameryka to dla wielu spełnienie marzeń, to klęski żywiołowe, czy gwałtowny pokaz sił przyrody mogą się tu zdarzyć w każdej chwili).

Dziękujemy portalowi Bagaż-Turysty.pl za współpracę merytoryczną.

Ciekawe artykuły