Łódź - ciekawe miejsca do zwiedzania

Łódź – ciekawe miejsca do zwiedzania

by Traveler

Łódź znajduję się w województwie łódzkim. A dokładnie w jej środkowej części. Jeszcze nie znamy w 100 procentach pochodzenia słowa ”Łódź ”, jest parę teorii.

Teorie powstania nazwy tego miasta są różne

Niektórzy sądzą, że pochodzi ona od staropolskiej nazwy wierzby szarej a dokładnie: łozy. Ale nie jest to udowodnione, gdyż są inne hipotezy.

Nawet i jedna błędna, gdyż część ludzi twierdzi, że nazwa miasta została wzięta z rzeki Łódka, a to właśnie ta rzeka wzięła sobie nazwę od miasta łódź.

Dlatego akurat ta hipoteza jest błędna. Mogłaby się wywieść również od nazwiska szlachcica Łodzic, gdyż na ich herbie jest właśnie Łódź lub od staropolskiego imienia Włodzisław. Na ten moment nie ma dowodu, która z tych trzech hipotez jest właściwa. Więc muszą nam wystarczyć te hipotezy.

 

Mnóstwo godnych uwagi zabytków do zwiedzenia

W Łodzi jest mnóstwo zabytków, które warto odwiedzić jest ich dokładnie aż 350, więc warto wybrać się na długą wycieczkę, aby je oglądnąć. Większość tych zabytków jest z okresu XIX oraz XX wieku. W Łodzi jest mnóstwo kamienic, które zostały zbudowane przez żydów oraz Niemców, ale nie tylko również świątynie prawosławne oraz kościoły. Oprócz kościołów czy cerkwi warto wstąpić również do najstarszego parku Źródliska.

Który zajmuję 17,2 ha, został on założony w 1840 roku. Czyli ten park ma ponad 100 lat. Oprócz tego parku są również przeróżne lasy komunalne, które zostały zarządzone przez Leśnictwo Miejskie Łodzi. Między innymi Las Łagiewnicki, ten park jest częścią Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Są również dwa rezerwaty przyrody Las Łagiewnicki oraz Polesie Konstantynowskie. Są oczywiście różne inne atrakcje turystyczne.

 

Warto się przejść ulicą Piotrkowską, gdyż układ tej ulicy (miej więcej 4 metry) jest wpisane w rejestr zabytków. Dla osób lubiących chodzić na basen poleca zaglądnąć do Aquapark Fala, jest to największy Aquapark w całej Polsce. Dlatego to bardzo dobra okazja, aby go odwiedzić. Jeśli posiadamy dzieci, warto z nimi również wstąpić do Łódzkiego zoo, zostało ono założone w 1938 roku, znajduję się w miejscu, gdzie kiedyś była Puszcza Łódzka.

Na pewno jest tam mnóstwo przeróżnych gatunków zwierząt, które warto zobaczyć. W łodzie jest aż 30 parków, jeśli ktoś lubi zwiedzać naturę, będzie miał mnóstwo parków do oglądnięcia.

 

Oprócz parków również jest tam ogród Botaniczny, który posiada aż 64 ha, rosną tam rośliny obcego pochodzenia, są zebrane aż w 9 działach: flora polska oczywiście a oprócz tego ogród japoński, dział zieleni parkowej, roślinki dekoracyjne, alpinarium, arboretum, nie mogłoby również zabraknąć roślin leczniczych oraz przemysłowych.

Bardzo ciekawym miejscem dla fanów filmów, będzie oczywiście Aleja gwiazd, znajduję się przy sławnej dla tego miasta ulicy Piotrkowskiej a dokładnie pomiędzy ulicą 6 sierpnia a pasażem Rubinsteina.

W tym miejscu nie są tylko ”wmurowane” jedynie aktorzy, ale również reżyserzy, scenografii oraz kompozytorzy. A nawet krytycy filmowi. Warto się tam wybrać, aby to zobaczyć. Zabytków oraz atrakcji turystycznych jest bardzo dużo, warto wybrać chodź kilka, które najbardziej wpadną komuś w oko.

Ciekawe artykuły