Najciekawsze atrakcje Bośni i Hercegowiny

by Traveler

O Bośni i Hercegowinie możemy powiedzieć, że to państwo skrajności, które bardzo jest dziś widoczne w stolicy. Jest to mało popularne miejsce letniego wypoczynku. Oczywiście nie możemy się temu dziwić, ponieważ kraj ten postrzegany jest przez nas jako niebezpieczny, główny za sprawą nie tak dawno rozgrywanej tam wojny.

Mimo wszystko dziś spokojnie możemy odwiedzić Bośnię i Hercegowinę i być spokojni o własne bezpieczeństwo.

Z pewnością nie ominą nas dość przykre widoki, które jeszcze pamiętają czasy owej wojny – to głównie zniszczone budynki. Mimo to wiele z nich zostało już odrestaurowane. Początek naszej wycieczki powinien zacząć się w Sarajewie – stolicy Bośni i Hercegowiny.

Przed wojną było to niesamowite miasto, w którym żyli prawosławni, muzułmanie, katolicy i Żydzi. Dzisiaj żyją tu jedynie trzy pierwsze grupy. Będąc tu nie można wstąpić na Ferhadija – główny deptak miasta. Chcąc poczuć prawdziwy klimat tego miasta warto wstąpić do pobliskiej kawiarni i zaobserwować ciekawy krajobraz.

 

bosnia1Możemy zauważyć piękne synagogi , katedry czy robiące niesamowite wrażenie kopuły meczetów. Historia tego miasta jest bardzo ciekawa i rozpoczyna się już w 1462 roku, kiedy to zostało założone przez Turków Osmańskich. To właśnie tutaj wydarzyło się historyczne wydarzenie, które zapoczątkowało I Wojnę Światową – zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Miasto to pamięta jeszcze jedno ważne wydarzenie – sportowe z 1984 roku, to oczywiście Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

 

Następnie mieszkańcy wspominają tylko czasy współczesne i wojnę, która zakończyła się w 1995 roku. Będąc tu nie można nie odwiedzić meczetu Gazi Husrev-Bega. Panie przed wejściem musza pamiętać o zakryciu głowy, poza tym należy uiścić drobną opłatę za możliwość zwiedzania. bosnia3Oprócz Sarajewa warto odwiedzić również Medziugorje, w którym to mieszkańcom ukazała się Matka Boska.

Kolejnym przystankiem godnym naszej uwagi jest Mostar, a w nim Stary Most. Możemy być świadkami sytuacji, w których śmiałkowie skaczą z ponad dwudziestometrowego mostu do pięknej rzeki.

To jedynie kilka z najciekawszych miejsc tego zapomnianego kraju. Warto przełamać swój strach i wybrać się tam, z pewnością nie będzie to stracony czas.

Ciekawe artykuły