Odkryj Hel i jego sekrety

Hel to jedno z najbardziej malowniczo położonych polskich miast i możemy mieć pewność, że w opinii tej nie ma przesady. Trudno przecież nie zachwycić się miejscowością, którą otacza Morze Bałtyckie i która sprawia wrażenie położonej na szczycie Polski.

Co ważne, atrakcyjne położenie nie jest wcale jedynym atutem Helu.

Skąd ta nazwa?

Choć Hel liczy sobie nieco ponad 3400 mieszkańców, kwestie związane z jego nazwą są poruszane przez naukowców wywodzących się z przynajmniej kilku państw. Najczęściej zwraca się uwagę na to, że staropolski wyraz „hel” można było tłumaczyć jako „cypel”, nazwa ta oddaje więc specyficzne położenie miejscowości i samej Mierzei Helskiej.

Naukowcy ze Skandynawii podkreślają jednak, że nazwa może mieć germańskie pochodzenie, Hel relatywnie szybko mógł być bowiem poznany przez żeglarzy ze Skandynawii. Chyba najciekawsza z teorii nawiązuje do Hel będącej nordycką boginią zaświatów. Czczono ją w wielu miejscach nad Morzem Bałtyckim, niewykluczone jest więc, że również na Helu mogło znaleźć się miejsce jej kultu.

Odrobina historii

Pierwsze zapiski na temat Helu pochodzą z końca dwunastego wieku i już na ich podstawie możemy wnioskować, że w osadzie nie żyło się źle. Handlowano w niej śledziem, a miejscowa ludność nie miała problemów ze znalezieniem nabywców zainteresowanych łowionymi przez siebie rybami. W trzynastym wieku znaczenie Helu było już na tyle duże, że niektóre źródła donosiły nawet o podejmowanych przez jego mieszkańców próbach rywalizacji z Gdańskiem o dominację na tej części wybrzeża.

Kres tym marzeniom położono ostatecznie w piętnastym wieku, kiedy to Hel stał się lennem Gdańska. Helowi nie sprzyjały także często prowadzone w jego okolicach działania wojenne i klęski żywiołowe, pod koniec dziewiętnastego wieku doszło więc nawet do tego, że utracił dzierżone przez wieki prawa miejskie.

Dziś Hel znowu rozwija się prężnie. Jego mieszkańcy trudnią się głównie obsługą ruchu turystycznego, choć nie brakuje i tych, którzy nie zerwali z dawnymi tradycjami i nadal wyruszają w morze, aby łowić ryby. Miasto przyciąga też miłośników militariów, którzy pamiętają, że po roku 1945 Hel został uznany za ośrodek o szczególnie dużym znaczeniu strategicznym.

 

Co obejrzeć na Helu?

Jednym z najciekawszych zabytków architektonicznych w miejscowości jest budynek Muzeum Rybołówstwa. O jego otwarciu zdecydowano już po zakończeniu drugiej wojny światowej, historia budynku jest jednak zdecydowanie dłuższa. Początkowo mieścił się w nim kościół ewangelicki pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. Kościół powstał w czternastym wieku, w kolejnych stuleciach zdecydowano jednak o jego rozbudowie, a następnie również przebudowie.

Po pierwszym rozbiorze Polski jego stan zaczął się systematycznie pogarszać, na swoją odbudowę musiał przy tym czekać aż do lat dwudziestych minionego stulecia. Budynek, który obecnie możemy podziwiać ma więc pewne cechy charakterystyczne dla architektury tego okresu.

Na turystów czekają także domki rybackie powstałe na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku, latarnia morska z roku 1942, a także obiekty fortyfikacji rejonu umocnień „Hel” z lat trzydziestych i początku lat czterdziestych.

Artykuł przygotowany we współpracy z Blueaprt.pl – wynajem apartamentów nad morzem


Brak opinii

Email tylko do rejestracji. Wymagane pola oznaczone *