Poszukaj złota w Wąwozie Homole!

Wąwóz Homole znajduje się w miejscowości Jaworki, położony jest u stóp Wysokiej i stanowi jedną z największych atrakcji przyrodniczych Szczawnicy. Chociaż nie jest on ani najgłębszym, ani największym wąwozem zdecydowanie ma w sobie to coś, co urzeka już od pierwszych chwil spaceru pomiędzy skalnymi ścianami.

Wąwóz Homole liczy sobie ponad 800 metrów i zbudowany jest z różnokolorowego wapienia. Warto wiedzieć, że Wąwóz Homole fascynował ludzi już od czasów średniowiecza – to tutaj dawniej szukano złota, o czym pisze w jednej ze swoich kronik Jan Długosz. Wzmianka o znajdujących się w Wąwozie Homole  bogactwach pojawia się również w testamencie znanego poszukiwacza skarbów Piotra Wydźgi. Legendy o ukrytych pomiędzy skałami skarbach opowiadane są do dziś. Dawniej w Wąwozie Homole znajdowała się również otoczona skałami i sztuczną fosą warownia.

 

Nazwa „Homole” pochodzi od rosyjskiego słowa „homoła, gomoła”, które oznacza coś obłego, bądź bezrogiego i stanowi ona nawiązanie do kształtu doliny. To tutaj po wąskim dnie doliny płynie potok Kamionka (jego źródła biją pod górującym na całą okolicę Wysoką), a malownicze kaskady stanowią źródło natchnienia dla artystów z całego świata. Nie sposób również przejść obojętnie obok kolorowych, sięgających 120 metrów ścian zbudowanych z białego i czerwonego wapienia krynoidowego. To właśnie w Wąwozie Homole swoje schronienie znajduje puchacz, sokolik pustułka czy jaszczur plamisty. Czasem w Wąwozie Homole można również usłyszeć pluszcza lub żółto-czarną pliszkę górską.

 

Znajdujące się w górnej części Wąwozu Homole skały zwane są Kamiennymi Księgami, w których jeśli wierzyć legendzie zapisane są losy ludzkości. Jak głosi dawna opowieść zapiski te udało się odczytać pewnemu staremu popowi z Wielkiego Lipnika na Słowacji, jednak Pan Bóg nie chcąc dopuścić do tego, by ludzie poznali koleje swojego życia, odebrał mu mowę.

Wędrując przez Wąwóz Homole natkniemy się na skały o tak wdzięcznych i tajemniczych nazwach jak Wapiennik, Grzebień czy Prokwitowska Homola (znajdują się w niej pozostałości po dawnych szybach górniczych, w których kiedyś szukano złota). U kresu wędrówki zobaczymy Niską i Wysoką Skałę, a u samego wylotu Wąwozu Homole Dubantowską Dolinkę (jest to również miejsce, w którym kończy się Wąwóz Homole).

 

Idąc dnem Wąwozu Homole (zielony szlak turystyczny) dotrzemy do Jaworek. W trakcie tej wędrówki po obu stronach ścieżki zauważmy malownicze skałki, jak i monumentalne głazy położone w samym korycie potoku. Za złożonym z wapiennych głazów rumowiskiem dolina nagle ulega rozszerzeniu, a wytrwałym piechurom ukazuje się wówczas przepiękny widok na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką. Będący wielkim miłośnikiem tej krainy pisarz Jan Wiktor porównał Wysoką do oszczepu ze złamanym grotem, który skierowany jest ku błękitnemu niebu. W XIX – wiecznych żurnalach można z kolei przeczytać o „cierpiących na wycieczkomanię niewiastach stanu wolnego”, które co rusz wybierały się w Pieniny. Celem tych licznych wędrówek miała być chęć zaprezentowania „tężyzny fizycznej”, by zwiększyć swoje szanse na zamążpójście.

 

Obecnie Wąwóz Homole jest rezerwatem przyrody, w którym prócz niepowtarzalnych form skalnych i krajobrazowych ochronie podlegają również gniazda sów oraz niespotykane nigdzie indziej cenne gatunki roślinności.

 

Wąwóz Homole to perła Małych Pienin, jeden z najpiękniejszych wąwozów w Polsce i miejsce, które w trakcie pobytu w Szczawnicy koniecznie trzeba zobaczyć. Malownicze kaskady płynącego dnem wąwozu potoku Kamionka, ciekawe formy skalne i łatwa dostępność turystyczna sprawiają, że Wąwóz Homole zachwyca zwiedzających z całego świata.

Zakochaj się w urokliwym Wąwozie Homole i przekonaj się sam, na czym polega piękno Szczawnicy!

Więcej o samym Wąwozie Homole przeczytasz na http://www.szczawnica.nrs.pl/atrakcje/wawoz-homole/ , zaś informacje o innych atrakcjach Szczawnicy znajdziesz na stronie http://www.szczawnica.nrs.pl/szczawnica-atrakcje/


Brak opinii

Email tylko do rejestracji. Wymagane pola oznaczone *