Przewodnik Kraków inaczej czyli kilka oryginalnych pomysłów na zwiedzanie

Przewodnik po KrakowieZnacie już Państwo cuda i sekrety centrum Krakowa (Starego Miasta, Wawelu, Kazimierza), odwiedziliście najpopularniejsze muzea i szukacie teraz zupełnie nowych pomysłów na zwiedzanie Krakowa?

W ramach rozwijania tematu Przewodnik Kraków inaczej spróbujemy udzielić Wam kilku podpowiedzi.

Podwawelski gród ma naprawdę wiele do zaoferowania!

Więcej muzeów!

Nasz Przewodnik Kraków inaczej zaczniemy do kilku sugestii na temat wartych odwiedzenia wystaw muzealnych, o których wielu przybywających do Krakowa turystów zapewne nawet nie miało okazji usłyszeć. Kraków oferuje mnóstwo fascynujących ekspozycji tematycznych. Każdy z pewnością znajdzie coś odpowiadającego swoim zainteresowaniom.

Wśród najciekawszych muzeów Krakowa można wymienić Muzeum Archeologiczne, które kryje świetną wystawę stworzoną w oparciu o wykopaliska w Egipcie oraz ekspozycję doskonale prezentującą pradzieje Małopolski. Obie wystawy mają duży walor edukacyjny i mogą okazać się bardzo interesujące dla dzieci w wieku szkolnym. Wielbiciele techniki i komunikacji będą natomiast zachwyceni świetnymi wystawami w Muzeum Inżynierii Miejskiej i Muzeum Lotnictwa.

 

W tym pierwszym zobaczyć można m. in. pięknie odrestaurowane, historyczne tramwaje, fascynującą interaktywną wystawę prezentującą przeróżne mechanizmy działające w oparciu o koło czy wreszcie wystawę dotyczącą różnych miejskich rozwiązań inżynieryjnych (takich jak np. sieć wodociągowa) na przestrzeni dziejów. W Muzeum Lotnictwa mogą Państwo natomiast zobaczyć dziesiątki modeli samolotów, śmigłowców i szybowców!

Warte odwiedzenia jest również Muzeum Przyrodnicze na ul. św. Sebastiana. Dzięki jego ekspozycjom możemy się przenieść m. in. do paleolitycznego świata łowców mamutów lub poznać najróżniejsze gatunki mięczaków!

Przyjeżdżający do Krakowa turyści bardzo często odwiedzają Podziemia Rynku oraz Fabrykę Schindlera, nad którymi pieczę sprawuje Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Warto jednak zajrzeć na strony tego Muzeum i poznać inne jego oddziały. Jesteście Państwo ciekawi, jak wyglądały mieszkania krakowskich mieszczan w różnych epokach? Wybierzcie się do Kamienicy Hipolitów! A może chcielibyście poznać niezwykłą historię Józefa Pankiewicza, który prowadził aptekę w krakowskim getcie i wraz ze współpracownikami niósł pomoc jego mieszkańcom?

Czeka na Was niezwykle ciekawa wystawa w Aptece pod Orłem na Placu Bohaterów Getta. Równie ciekawą ofertę wystawienniczą prezentują oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie. Warto poznać bliżej życie i warsztat pracy najsłynniejszych krakowskich artystów i zajrzeć do domów Mehoffera i Matejki lub zapoznać się ze zbiorami malarstwa europejskiego w tzw. Europeum!

Szlaki turystyczne pełne niespodzianek

Kraków oferuje wiele ciekawych tras tematycznych. W naszym tekście poświęconym tematowi Przewodnik Kraków inaczej chcemy przywołać dwie propozycje, które z pewnością spodobają się miłośnikom sztuki. Dla fanów street-artu fascynującą przygodą może być podziwianie licznych krakowskich murali. Dzieła artystów z różnych krajów świata pojawiają się na terenie całego miasta, zmieniając zaniedbane zaułki w fora wypowiedzi artystycznej. Wyprawa szlakiem murali wiedzie m. in. przez malownicze zakamarki Kazimierza, Podgórza i Zabłocia. Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo na: http://krakowzwiedzanie.pl/.

Innym pomysłem, który chcielibyśmy Państwu zasugerować jest zwiedzanie szlakiem krakowskich secesyjnych witraży. Arcydzieła tak wybitnych artystów jak Stanisław Wyspiański czy Józef Mehoffer zdobią okna krakowskich kościołów, kamienic i budynków użyteczności publicznej. Unikatowe piękno sztuki malowania światłem wywiera niesamowite wrażenie. Zwiedzanie można zakończyć w fantastycznym Muzeum Witrażu, które jest równocześnie wciąż działającym warsztatem!

Co jeszcze?

Mniej popularne wśród turystów, a naprawdę zachwycające atrakcje Krakowa można wymieniać bardzo długo. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują stare krakowskie klasztory – m. in. Norbertanek na Zwierzyńcu, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, Cystersów w Mogile czy erem Kamedułów na Bielanach. Wszystkie mają fascynujące dzieje i skrywają zabytki o wyjątkowym znaczeniu historycznym i wspaniałych walorach artystycznych.

Warto również odwiedzić krakowskie kopce. Turyści zaglądają najczęściej na Kopiec Kościuszki, my polecamy Kopiec Kraka (prawdopodobnie pradawny kurhan lub miejsce kultu, istnieją różne hipotezy dotyczące jego datowania i pierwotnych funkcji). Roztacza się z niego unikatowy widok na miasto i Kamieniołom Liban, którego bolesna wojenna historia również zasługuje na zainteresowanie i pamięć.

W pobliżu znajduje się również XI-wieczny kościół św. Benedykta, a u stóp Wzgórza Lasoty rozciąga się malownicze Podgórze.

 

Warto podkreślić, że przedstawiliśmy jedynie kilka propozycji. Przewodnik Kraków inaczej mógłby liczyć setki stron. To miasto jest po prostu pełne atrakcji i niespodzianek!


Brak opinii

Email tylko do rejestracji. Wymagane pola oznaczone *