Rudawy Janowickie – góry mało znane

Wiele osób ceniących sobie widok natury, historię i miłe spędzanie czasu nieustannie szuka ciekawych miejsc w całej Polsce, aby eksplorować to, czego nie mieli okazji wcześniej zobaczyć. Nie ma wątpliwości, że w pewnym momencie przychodzi czas na Rudawy Janowickie, które ze względu na ogromną ilość atrakcji turystycznych i możliwość organizacji wszelkiego rodzaju wycieczek zyskują dobre opinie wśród większości przybyłych.

Na co możemy liczyć wybierając się Rudawy Janowickie?

Rudawski Park Krajobrazowy – atrakcje

Rudawski Park Narodowy odwiedzany jest od lat, a wielu turystów po pierwszym pobycie wraca tu wielokrotnie Wszystko dlatego, że na terenie liczącym około 90 km kwadratowych rozmieszczona jest duża ilość obiektów chronionych, pomników przyrody i interesujących zbiorników wodnych. Teren bogaty jest także w pałace, zamki, dwory, punkty widokowe, skały, groty, kościoły, muzea, a nawet krzyże pokutne.

Jedną z najbardziej znanych atrakcji są Kolorowe Jeziorka, a dokładniej Jeziorko Purpurowe, Jeziorko Żółte i Jeziorko Błękitne (Szmaragdowe). Obecność różnych substancji chemicznych sprawia, że wyglądają przepięknie, a odwiedzający czują się wręcz bajkowo. Skąd się wzięły Kolorowe Jeziorka? Pod koniec XVIII wieku zakładano tam kopalnie pirytu (złoto głupców), z którego w dolinie wytwarzano kwas siarkowy.

Kopalnie działały aż do 1925 roku, później zostały opuszczone, zalała je woda. Minerały zwarte w ścianach wyrobisk barwią wodę i w ten sposób działalność człowieka wytworzyła nową atrakcję. Kolorowe jeziorka położone są w lesie, na zboczach góry, są już znaną atrakcją turystyczną i latem bywa tam tłoczno.

Co zobaczyć i jak zwiedzać Rudawy Janowickie?

Pałace i zamki – Liczne budowle, widoczne na całym terenie, to wspaniała okazja dla miłośników historii i architektury, aby poznać z bliska kilka znanych powszechnie punktów. Kilka z nich to Pałac w Łomnicy, Pałac Wojanów, Pałac Karpniki, Zamek Bolczów i Zamek Sokolec. Zamek Sokolec to w zasadzie relikt, niewiele zostało do oglądania i wielu turystów nawet nie zdaje sobie sprawy, że stoją koło ruin zamku.

Natomiast zamek Bolczów jest znacznie ciekawszy. To także ruiny, bo średniowieczny zamek zniszczyli Szwedzi w czasie wojny trzydziestoletniej. Zamku już nie odbudowywano, więc po latach stał się ruiną. Była to ruina na tyle romantyczna, że wpisała się w modę z końca XVIII wieku, kiedy to zamek Bolczów zaczęto odwiedzać turystycznie. Dzisiaj zamek stoi na uboczu, nie każdemu turyście chce się iść przez pół godziny pod górę. Ci, którzy tam dotarli nie żałują.

Skały – Rudawy kryją w sobie też coś dla pasjonatów przyrody. Liczne, ciekawe skały to element krajobrazu, przy którym najwytrwalsi potrafią godzinami wpatrywać się w stworzone przez siły natury, jedyne w swoim rodzaju kształty. Na skałach, które są na szczytach gór, zbudowano platformy widokowe. Piekne widoki na okolicę, w tym także Karkonosze wynagradzają trudy wspinaczki.

Zwiedzać natomiast można samemu lub podczas zorganizowanej wycieczki. Wedle uznania wybierzemy podróż piechotą, na koniu lub na rowerze, co sprawia, że każdy znajdzie coś idealnie dopasowanego do siebie. To niewątpliwie jedna z ciekawszych pod względem turystycznym część Polski, więc jej zobaczenie zalecane jest zarówno amatorom wycieczek, jak najstarszym pasjonatom.


Brak opinii

Email tylko do rejestracji. Wymagane pola oznaczone *