Zwierzęta w samolocie

W przypadku przewozu zwierząt nie mamy obowiązku zakupu dodatkowego biletu. Na przewóz zwierząt w samolocie pozwalają tylko niektóre linie lotnicze. Często przewoźnicy zgadzają się na przewóz wyłącznie w luku bagażowym lub przewóz typu cargo (specjalna usługa transportowa).

 

Przewóz zwierząt samolotem zależy od ustaleń przewoźnika. Linie lotnicze LOT, latające np. z lotniska Poznań Ławica zezwalają na przewóz kota, psa i tchórzofretki. Zależnie od wagi zwierzęcia zostaje ono z właścicielem lub jest umieszczane w luku bagażowym. W przypadku lotu np. do Wielkiej Brytanii zwierzęta można przewozić wyłącznie drogą cargo.

 

Formalności i dokumenty potrzebne do przewozu zwierząt

Przewóz zwierząt najlepiej zgłosić już na etapie rezerwacji lotu. Za przewóz zwierząt pobierana jest dodatkowa opłata, zależna od wagi, wielkości zwierzęcia i stawek przewoźnika. Do odbycia podróży zwierzę powinno mieć wszczepiony przez weterynarza mikroczip, którego numer lekarz wpisze do paszportu.

Do 03.07.2011 roku zwierzęta były tatuowane. W przypadku zwierząt, które posiadają tatuaż nie ma już konieczności wszczepiania mikroczipu. Przed wylotem zwierzę powinno być zaszczepione od wścieklizny. Sczepienie nie powinno być wykonane przed datą  wprowadzenia mikroczipu.

Zwierzę musi mieć założony paszport. Taki dokument sporządza uprawniony do wydania paszportu weterynarz. W paszporcie powinna znaleźć się informacja o szczepieniu i numer mikroczipa lub tatuażu.

 

Indywidualne warunki wwozu zwierząt

Oprócz przestrzegania warunków linii lotniczych należy zwrócić także uwagę na indywidualne wymogi ustalone przez państwo. Planując podróż z psem np. do Wielkiej Brytanii należy przed wylotem zapewnić mu profilaktykę przeciwko tasiemcom. Powinna być ona przeprowadzona nie później niż 24 godziny przed planowaną podróżą i nie wcześniej niż 5 dni przed odlotem.

 

Transporter do przewozu zwierząt

Zwierzę na pokładzie samolotu należy przewozić w transporterze. Łączna waga transportera i zwierzęcia nie może przekraczać 6-8 kilogramów (zależnie od ustaleń linii lotniczych). Transporter powinien być na tyle duży, aby zwierzę miało swobodę wstawania i obracania się wewnątrz klatki.

Wszyscy przewoźnicy zgadzają się na przewóz psa przewodnika, towarzyszącego niedowidzącemu lub niewidomemu właścicielowi. Przewóz taki jest bezpłatny, ale linie lotnicze muszą zostać wcześniej poinformowane o przewozie zwierzęcia. Pies musi posiadać wszelkie dokumenty i szczepienia.


Brak opinii

Email tylko do rejestracji. Wymagane pola oznaczone *